نحوه نصب سرور بر روی رک

نحوه نصب سرور اچ پی بر روی رک

سرورهای اچ پی دارای ابعاد و مدل های مختلفی هستند، همچنین جز پر فروش ترین و معرفترین برندها می باشند. نحوه نصب سرور اچ پی بر روی رک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا اگر به درستی درون رک قرار نگیرد ممکن است به رک و همچنین خود سرور آسیب وارد شود.

سرور های رکمونت با قابلیت نصب بر روی رک شبکه طراحی می شوند معمولا برای نصب سرور بر روی رک روش های متفاوتی استفاده می شود، یکی از این روش ها استفاده از ریل کیت است. قبل از بررسی مراحل نصب باید نکاتی را در نظر داشته باشید که در ادامه نحوه نصب سرور اچ پی بر روی رک به آنها اشاره خواهیم کرد.

نکات مهم قبل از نصب سرور در رک:

  • ابتدا موجودی دقیق از تجهیزات خود داشته باشید و برای هر یک از تجهیزاتی که در آینده ممکن است خریداری نمایید، فضایی را در نظر بگیرید.
  • ابعاد و اندازه سرور و سایر تجهیزات را گرفته و رکی را انتخاب نمایید که برای تمامی تجهیزات فضای کافی و جریان هوا وجود داشته باشد.
  • مکان مناسبی را برای قرار دادن رک در نظر بگیرید، زیرا هنگامی که سرور و سایر تجهیزات بر روی رک قرار میگیرد بسیار سنگین شده و جابجا کردن آن دشوار است.
  • تجهیزات شبکه بسیار گران قیمت هستند به همین دلیل باید در جایی نصب و قرار بگیرند که رفت و آمد زیادی نباشد و ترجیحا در اتاق سرور قفل داشته باشد تا فقط افراد مجاز اجازه ورود داشته باشند. با توجه به موقعیت و شرایط خود میتوانید رک دیواری، رک ایستاده و رک outdoor خریداری نمایید.
  • دمای مناسب و تهویه هوا نکته حائژ اهمیت دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید. رکها باید دارای سیستم کنترل و خنک کننده دما باشند و نباید نور آفتاب بطور مستیم به آنها بتابد. همچنین باید با فاصله از دیوار قرار بگیرند تا هوا به خوبی جریان داشته باشد.
  • هنگام خرید رک سرور به سازگاری رک با دیگر تجهیزات توجه داشته باشید. به عنوان مثال عرض، عمق و ارتفاع رک با ابعاد سرور شما سازگار باشد. در نهایت رک یک استاندارد صنعتی است و دارای عرض و ارتفاع مشخصی است و تنها در عمق آن باید دقت داشته باشید.
  • نحوه کابل کشی و آرایش رک هم از نکاتی دیگری است که در نگهداری و تعمیر بعلاوه زیبایی و نظم شبکه شما بسیار موثر است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ارایش رک شبکه چیست و چه اهمیتی دارد را مطالعه کنید.
  • با خرید PDU، جریان برق پایدار و مناسبی را برای تجهیزات داخل رک فراهم کنید.

 


 

بیشتر بخوانید: انواع سیستم های خنک کننده رک

 


 

نحوه نصب سرور بر روی رک:

نصب سرور با ریل تلسکوپی

نحوه نصب سرور بر روی رک

در این حالت اگر ریل‌ها را بررسی کنیم روی آن‌ها FRONT R و FRONT L نوشته شده که مشخص کننده جلوی ریل‌های سمت راست و سمت چپ است.

نحوه نصب سرور بر روی رک

دو طرف ریل‌ها دارای پین‌هایی مانند شکل زیر هستند که ریل را در رک نگه می‌دارند و محکم می‌کنند.

نحوه نصب سرور بر روی رک

نحوه نصب سرور بر روی رک

ریل‌ها را با توجه به نوشته‌ روی آن‌ها که بیان شد، داخل رک قرار داده و در جای خود محکم می‌کنیم.

نحوه نصب سرور بر روی رک

در مرحله بعد مطابق شکل زیر ریل‌ها را تا آخر باز می‌کنیم. سپس سرور را به صورت شکل‌های زیر از انتها به ابتدا روی ریل قرار می‌دهیم به این ترتیب که اول پین شمار ۱ سرور در شیار شماره ۱ ریل قرار گیرد، سپس پین دوم و سوم و در انتها پین چهارم در جای خود قرار گرفته و سرور محکم شود.

نحوه نصب سرور بر روی رک

بعد از قرار دادن سرور در جای خود دو دکمه آبی دو طرف سرور را فشار داده و سرور را به داخل رک هل داده و در جای خود قرار می‌دهیم.

نحوه نصب سرور بر روی رکنحوه نصب سرور بر روی رک

برای بیرون آوردن سرور ضامن‌های دو طرف جلوی سرور را با پایین آوردن باز کرده و سرور را تا انتها بیرون می‌کشیم. سپس ضامن‌های دو طرف سرور را مانند شکل زیر فشار داده و سرور را از جلو بالا میکشیم و بیرون می‌آوریم.

نحوه نصب سرور بر روی رک نحوه نصب سرور بر روی رک

نصب سرور با ریل غیر تلسکوپی (ثابت)

برای نصب سرور با این نوع ریل ابتدا ریل‌ها را بررسی می‌کنیم. در این نوع ریل نیز جلوی ریل سمت راست و چپ FRONT RIGHT و FRONT LEFT نوشته شده.

ابتدا قسمت داخلی ریل را با باز کردن آن و سپس فشار دادن ضامن جدا می‌کنیم.

نحوه نصب سرور بر روی رکنحوه نصب سرور بر روی رک

سپس آن را مانند شکل زیر کنار سرور در جای خود (با توجه به سوراخ‌ها و پین‌ها) قرار داده و آن را به سمت انتهای سرور فشار می‌دهیم که در جای خود محکم شود و این کار را برای ریل طرف مقابل نیز انجام می‌دهیم.نحوه نصب سرور بر روی رک نحوه نصب سرور بر روی رک

در مرحله بعد قسمت‌های نگهدارنده ریل را با توجه به نوشته روی آن‌ها و توضیحاتی که در قسمت قبل ارائه شد در رک می‌بندیم.

نحوه نصب سرور بر روی رک

سپس سرور را به صورت شکل زیر در جای خود قرار می‌دهیم.

نحوه نصب سرور بر روی رک

برای بیرون آوردن سرور نیز ران را تا حد امکان بیرون کشیده، ضامن را با توجه به شکل زیر فشار داده و سرور را بیرون می‌آوریم.

نحوه نصب سرور بر روی رک

تمامی این مراحل در سرور های 2 یونیت اچ پی نیز به همین صورت است. اگر قصد خرید سرور شبکه دارید و این سوال براتون مطرح که سرور اچ پی بخرم یا نه؟، پیشنهاد میکنیم این مطلب را مطالعه کنید. پس از نصب و قرار دادن سرور درون رک باید کابل ها آن را منظم کنید تا در هنگام تعمیر و عیب یابی به مشکل مواجه نشوید. در اینجا استفاده از تجهیزات مدیریت کابل (Cable Management) در نظم دهی و زیبایی و گردش جریان هوای بهتر می تواند بسیار موثر باشد.

نگهدارنده کابل شبکه یا Cable Manager یکی از ساده ترن تجهیزات پسیوی است که به منظور پوشاندن، مسیریابی و توزیع کابل شبکه و فیبرنوری داخل رک مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بیشتر بخوانید: رکمونت (Rack Mount) چیست؟

پر فروش ترین محصولات

Create your first navigation menu here
Shopping cart
Sign in

No account yet?

Shop
0 Wishlist
0 items Cart
My account