مجله آموزشی مستر رک

آموزش نصب سوئیچ شبکه داخل رک

نصب سوئیچ شبکه داخل رک

سوئیچ شبکه یکی از مهمترین اجزا شبکه می باشد که امکان انتقال و جابه جایی داده ها را بین دستگاه های شبکه ایجاد میکنند. سوئیچ های شبکه در مدل های مختلف و برند های متفاوت مانند CISCO تولید و در بازار تجهیزات شبکه به فروش می رسند. این تنوع موجب می شود که هر سازمان و شبکه با توجه به نیاز ها و حجم کاری خود سوئیچ مناسب را خریداری کنند.

از آنجایی که این تجهیزات از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، باید در رک های شبکه و دور از دسترس و در مکانی امن قرار گیرند. همچنین نحوه قرار گیری این تجهیزات باید اصولی و درست انجام شود تا خسارتی وارد نشود. در این مقاله قصد داریم آموزش نصب سوئیچ شبکه داخل رک را مرحله به مرحله توضیح دهیم.

در ادامه نحوه نصب سوئیچ در رک هایی که دو ستون (آداپتور) و همچنین رک هایی که 4 ستون (آداپتور) دارند را بصورت کامل بررسی خواهیم کرد اما قبل از نصب باید شزایط و عواملی را بررسی کنید که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد.

آماده سازی قبل از نصب سوئیچ در رک:

قبل از نصب سوئیچ در رک، لطفاً به عوامل زیر توجه کنید:

 • مکان: سایت باید در مرکز همه دستگاه‌هایی که می‌خواهید پیوند دهید و نزدیک پریز برق باشد، به طوری که برای نصب، کابل‌کشی و نگهداری دستگاه‌ها در رک قابل دسترسی باشد.
 • دما: از آنجایی که دمای داخل یک رک ممکن است بالاتر از دمای محیط اتاق باشد، بررسی کنید که دمای محیط رک در محدوده دمای کارکرد مشخص شده (0 تا 40 درجه سانتیگراد) باشد.
 • بارگذاری مکانیکی: هیچ تجهیزاتی را در بالای دستگاه نصب شده روی قفسه قرار ندهید.
 • بارگذاری بیش از حد مدار: مطمئن شوید که مدار تغذیه مجموعه رک بیش از حد بارگذاری نشده باشد.
 • اتصال به زمین: رک شبکه باید به درستی به زمین متصل شود.

مراحل نصب سوئیچ شبکه بر روی رک:

 • مرحله1: وصل کردن براکت ها به سوئیچ

براکت ها را با استفاده از پیچ های موجود در لوازم جانبی نصب به دو طرف سوئیچ شبکه وصل کنید. این مرحله چه در رک هایی که دارای دو ستون می باشند و چه در رک هایی با 4 ستون یکسان میباشد. شامل شش جفت سوراخ است که با سوراخ های براکت تراز می شوند. جهت سوراخ براکت متقارن است و باعث می شود محل قرارگیری براکت با پانل جلو یا عقب سوئیچ همسطح باشد.

نصب سوئیچ شبکه داخل رک

سوراخ های براکت به طور افقی با فاصله یکسان طراحی شده اند. شما میتوانید مانند تصویر بالا براکت را تراز با پنل های جلو یا عقب نصب کنید یا مانند تصویر زیر در مرکز سوئیچ قرار بگیرد.

مراحل نصب سوئیچ شبکه بر روی رک

نصب سوئیچ شبکه داخل رک با دو ستون (آداپتور)

ابتدا همانطور که در بالا گفته شد براکت ها را به دو طرف سوئیچ نصب میکنیم. سپس برای نصب سوئیچ شبکه داخل رک با دو ستون به کیت لوازم جانبی که شامل: 2 براکت نصب و 12 پیچ سر تخت M4x5 است، نیاز داریم. در هنگام نصب باید در نظر داشته باشید، براکت ها از شاسی سوئیچ فراتر نرود. تصویر زیر نمونه های پیکربندی مناسب و نامناسب نصب براکت را نشان می دهد.

نصب سوئیچ شبکه داخل رک

نکاتی که در هنگام نصب براکت بر روی سوئیچ باید رعایت شود:

برای اتصال براکت های نصب به شاسی سوئیچ، براکت های نصب را با شاسی تراز کنید تا موقعیت نصب مورد نظر را به دست آورید. براکت ها را با شش پیچ سر تخت M4x5 در هر براکت، با استفاده از 3 پیچ وصل کنید. لازم به ذکر است پیچ ها را به طور یکنواخت فاصله دهید و آنها را با بیشترین فاصله ممکن از هم جدا کنید. تصویر زیر محل قرارگیری پیچ را برای موقعیت های نصب در جلو و مرکزی نشان می دهد.

نصب سوئیچ در رک

 • مرحله 2: قرار دادن سوئیچ در رک

سوئیچ را داخل رک قرار داده سوراخ های براکت را با پانچ های روی آداپتور منطبق کرده و با استفاده از پیچ های نصب سوئیچ را بر روی ستون های رک نصب کنید. برای جلوگیری از خم شدن براکت ها در اثر وزن سوئیچ، ابتدا پیچ های پایه پایینی را محکم کنید.

نصب سوئیچ شبکه داخل رک

 • مرحله 3: اضافه کردن سوئیچ های دیگر به Rack

اگر فقط یک سوئیچ داده برای نصب در رک وجود دارد، اکنون می توانید به منبع برق متصل شوید. اگر چندین سوئیچ برای نصب وجود دارد، باید سوئیچ دیگری را در بالای سوئیچ اول در قفسه نصب کنید و سپس سیم‌های برق را وصل کنید. پاور ماژول ها از جمله متعلقات رک هستند که به منظور تأمین برق به تجهیزات مختلف شبکه، مانند: سوئیچ‌ها، روترها، سرورها و غیره در رک‌های شبکه استفاده می‌شود.

 • مرحله 4: وصل کردن سیم های برق و اتصالات

بعد از اینکه تمام سوئیچ ها را در رک نصب کردید، نوبت به اتصال رک سوئیچ به منبع برق رسیده است. به یاد داشته باشید که مطمئن شوید منبع تغذیه صحیح (ورودی AC یا ورودی DC و وات صحیح) را برای پیکربندی خود دارید.

اکنون می توانید اتصالات کابل کشی شبکه را مطابق با نیاز خود برقرار کنید. مهم نیست که از کدام نوع سوئیچ شبکه استفاده می کنید، مطمئن شوید که آنها به طور ایمن در رک نصب شده و به سیستم های کابل کشی شبکه مربوطه متصل هستند. در نهایت میتوانید برای آرایش و مرتب سازی رک از نگهدارنده های کابل استفاده کنید. این ابزار باعث می‌شود که کابل‌ها به صورت منظم و بهینه در رک قرار گیرند و به راحتی قابل مدیریت باشند.

نصب سوئیچ شبکه داخل رک با چهار ستون (آداپتور)

نصب سوئیچ در رک با چهار ستون (آداپتور) به وسیله کیت لوازم جانبی که شامل موارد زیر است، انجام می شود.

 1. 4 پیچ سر تخت M4x5 برای نصب هر براکت به شاسی سوئیچ
 2. 2 براکت نصب
 3. دو ریل
 4. 2 پیچ سر تخت M4x5 برای نصب ریل به شاسی سوئیچ

نصب سوئیچ شبکه داخل رک

می توانید براکت را در قسمت جلو یا عقب شاسی نصب کنید. انتخاب این است که کدام انتهای شاسی ابتدا در رک قرار می گیرد. اگر قرار است ابتدا قسمت عقب شاسی وارد شود، سپس براکت ها را در جلوی شاسی نصب کنید. اگر قرار است ابتدا قسمت جلویی شاسی وارد شود، براکت ها را در قسمت پشتی شاسی نصب کنید.

توجه داشته باشید که براکت ها در فاصله یکسان و بصورت متقارن نصب شده باشند تا در هنگام قرار دادن سوئیچ در رک با مشکل مواجه نشوید. در تصویر زیر نحوه درست قرار گیری براکت ها نمایش داده شده است.مراحل نصب سوئیچ شبکه بر روی رک

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *